Dzięki naszym tabletkom masz wszystko pod kontrolą!

Tabletki poronne vs. tabletka „dzień po”: główne różnice

Jeśli zastanawiasz się, jaka jest różnica między tabletką poronną, a tabletką „dzień po”, to warto zacząć od podstaw. Tabletka „dzień po” to antykoncepcja awaryjna, która ma na celu zapobieganie ciąży w przypadku niezabezpieczonego stosunku lub awarii metody antykoncepcyjnej. Z kolei tabletki poronne stosuje się w celu przerwania ciąży.

Istnieją jednak znaczące różnice między tymi dwoma rodzajami tabletek. Tabletki poronne są stosowane w sytuacjach, gdy kobieta jest już w ciąży, a jej celem jest przerwanie ciąży. Z kolei tabletki „dzień po” zapobiegają zapłodnieniu, a więc nie mają wpływu na już istniejącą ciążę. Jednakże, w sytuacji gdy już wystąpiła ciąża, tabletki „dzień po” nie są skuteczne.

Porównanie tabletek poronnych i 'dzień po’

Tabletki poronne bardzo często błędnie mylone są z antykoncepcją awaryjną, czyli tabletką „dzień po”. Jednakże, oba leki mają zupełnie inne mechanizmy działania i przeznaczenie.

Mechanizm działania tabletek poronnych

Tabletki poronne mają za zadanie przerwać ciążę oraz ją zakończyć. Mechanizm działania polega na zablokowaniu działania hormonu progesteronu, który jest niezbędny do utrzymania ciąży. W efekcie, dochodzi do odrzucenia błony śluzowej macicy, co powoduje zakończenie ciąży.

Mechanizm działania tabletki 'dzień po’

Tabletka „dzień po” jest antykoncepcją awaryjną, a nie tabletką poronną. Jej zadaniem jest przeciwdziałanie ciąży poprzez zablokowanie owulacji lub uniemożliwienie zapłodnienia. Lek należy przyjmować w ciągu 72 godzin od ryzykownego stosunku bez zabezpieczenia.

Podsumowując, tabletki poronne a tabletki „dzień po” to dwa zupełnie różne leki, o innych mechanizmach działania i przeznaczeniu. W przypadku wątpliwości co do stosowania tych leków, należy skonsultować się z lekarzem.

Skutki uboczne i zastosowanie

Kiedy można stosować tabletki poronne?

Tabletki poronne są stosowane w przypadku, gdy kobieta chce przerwać ciążę w ciągu pierwszych 9 tygodni od momentu zapłodnienia. W Polsce legalne są tylko te tabletki poronne, które zostały przepisane przez lekarza. Zabieg farmakologiczny można przeprowadzić tylko w placówce medycznej, pod nadzorem lekarza.

Skutki uboczne tabletek poronnych

Tabletki poronne, podobnie jak każdy inny lek, mogą powodować skutki uboczne. Najczęściej występującymi skutkami ubocznymi są bóle brzucha, krwawienia, nudności, wymioty, biegunka, zawroty głowy i gorączka. Te skutki uboczne zwykle ustępują samoistnie po kilku dniach. Jednakże w niektórych przypadkach, mogą pojawić się poważniejsze powikłania, takie jak zakażenie dróg rodnych, krwawienie lub niepełne usunięcie ciąży. Dlatego ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu zabiegu farmakologicznego, skonsultować się z lekarzem.

Skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej

Podobnie jak tabletki poronne, antykoncepcja awaryjna (w tym tabletka „dzień po”) może powodować skutki uboczne. Najczęściej występującymi skutkami ubocznymi są nudności, wymioty, bóle brzucha, bóle głowy, zawroty głowy, zmęczenie i krwawienia międzymiesiączkowe. Jednakże te skutki uboczne zwykle ustępują samoistnie po kilku dniach. W przypadku wystąpienia poważniejszych objawów, takich jak ciężkie krwawienia, silne bóle brzucha, gorączka lub zawroty głowy, należy skonsultować się z lekarzem.

Podsumowując, tabletki poronne i antykoncepcja awaryjna (w tym tabletka „dzień po”) są skutecznymi metodami zapobiegania niechcianej ciąży. Jednakże, przed podjęciem decyzji o ich zastosowaniu, należy skonsultować się z lekarzem i wziąć pod uwagę ich skutki uboczne.

Dostępność i przepisywanie

Dostępność tabletek poronnych oraz antykoncepcji awaryjnej

Tabletki poronne są dostępne w Polsce tylko w przypadku, gdy ciąża jest zagrożeniem dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa. Jednakże, tabletki „dzień po” są dostępne bez recepty w każdej aptece.

Czy dostanę e-Receptę na tabletki poronne?

Nie, w Polsce nie otrzymasz e-recepty na tabletki poronne. W Polsce tabletki poronne są wydawane tylko przez lekarzy w przypadkach, gdy ciąża jest zagrożeniem dla życia lub zdrowia kobiety, lub gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa. W takim przypadku lekarz musi wydać specjalną receptę, która pozwala na zakup tabletek poronnych w aptece.

W przypadku antykoncepcji awaryjnej, w tym tabletki „dzień po”, nie jest wymagana recepta i można je kupić bezpośrednio w aptece. Jednakże zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed użyciem antykoncepcji awaryjnej.

Często zadawane pytania

Jakie są różnice w działaniu tabletka dzień po i tabletek poronnych?

Tabletka „dzień po” i tabletki poronne to dwa różne rodzaje leków. Tabletka „dzień po” jest stosowana w celu zapobieżenia ciąży, natomiast tabletki poronne służą do przerwania ciąży. Tabletka „dzień po” działa poprzez zahamowanie lub opóźnienie owulacji, co uniemożliwia zapłodnienie. Tabletki poronne natomiast powodują usunięcie już zapłodnionej komórki jajowej z organizmu.

Do kiedy można przyjąć tabletka dzień po, aby była skuteczna?

Tabletka „dzień po” powinna być przyjęta jak najszybciej po stosunku płciowym, najlepiej w ciągu 12 godzin. Im szybciej zostanie przyjęta, tym większa jest jej skuteczność. Maksymalny czas, w którym można przyjąć tabletka „dzień po” to 72 godziny po stosunku płciowym.

Jakie mogą być skutki uboczne po zażyciu tabletka dzień po?

Podobnie jak w przypadku innych leków, tabletka „dzień po” może powodować skutki uboczne. Najczęściej występujące to bóle brzucha, nudności, wymioty, zawroty głowy i zmiany nastroju. Skutki uboczne te są zazwyczaj łagodne i samoistnie ustępują po kilku dniach.

Czy i gdzie można nabyć tabletka dzień po bez recepty?

Od 1 stycznia 2022 roku tabletka „dzień po” jest dostępna bez recepty w aptekach. Oznacza to, że każda osoba, bez względu na wiek i płeć, może ją kupić bez wizyty u lekarza.

W jakich sytuacjach tabletka dzień po może okazać się nieskuteczna?

Tabletka „dzień po” jest skuteczna w zapobieganiu ciąży w większości przypadków, ale nie jest w 100% skuteczna. Może okazać się nieskuteczna, jeśli zostanie przyjęta zbyt późno lub jeśli wystąpią problemy z trawieniem. Ponadto, jeśli już doszło do zapłodnienia, tabletka „dzień po” nie będzie już skuteczna.

Czy istnieją różnice między dostępnymi rodzajami tabletka dzień po, takimi jak Escapelle a EllaOne?

Tak, istnieją różnice między dostępnymi rodzajami tabletka „dzień po”. Escapelle zawiera lewonorgestrel, podczas gdy EllaOne zawiera uliprystal acetat. Obie substancje są skuteczne w zapobieganiu ciąży, ale różnią się dawkowaniem i czasem działania. EllaOne jest skuteczna przez dłuższy czas (do 120 godzin), a Escapelle tylko do 72 godzin.

Previous
Tabletki poronne: Prawda o ich legalności na świecie

Tabletki poronne: Prawda o ich legalności na świecie

Next

Aborcja farmakologiczna: Wpływ na zdrowie psychiczne kobiety